ЕВРОПЕЙСКА СЕДМИЦА ЗА ИЗСЛЕДВАНЕТО НА ХИВ

01.12.2016 09:23

За четвърта поредна година нашата страна, заедно с още 50 държави от европейския регион се включва в инициативата „Европейска седмица за изследване на ХИВ“, която по традиция се провежда в края на месец ноември. За тази година е определен периода от 18-ти до 25-ти ноември.

            Основната цел е да се повиши информираността на обществото по отношение на ХИВ инфекцията, да се популяризира изследването на ХИВ и да се даде възможност на всеки, който желае да узнае своя ХИВ статус.

            Периодичните изследвания за ХИВ са единствения сигурен начин за елиминиране на късната диагностика на заболяването, а по този начин могат да гарантират и по-ранно започване на лечение.

            Безплатни изследвания за ХИВ ще могат да си направят всички желаещи в „Дните на Достъпна грижа за превенцията на ХИВ“ от 15 ноември до 2 декември в Регионална здравна инспекция – Силистра, на ул. „Петър Мутафчиев“ № 82, ет. 3, стая № 310, през всеки работен ден от 09:00 до 16:00 часа.

            Изследването за ХИВ се извършва с капка кръв от пръста, а резултатите излизат до 10-20 минути след пробовземането.

         За периода 18 ноември – 1 декември експерти от РЗИ-Силистра ще проведат информационна кампания под мотото „Ние сме ЗА превенцията на ХИВ" сред подрастващи и младежи в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“-с. Сокол, СОУ „Н. Й. Вапцаров“-гр. Силистра, Кризисен център за жени и деца, жертва на трафик и домашно насилие в гр. Силистра, Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи без увреждания в с. Кайнарджа и в Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи без увреждания в гр. Тутракан.

            Участниците в кампанията ще бъдат призовани да изпишат върху дланта на ръката си дума/кратък израз, които да изразяват най-важната мярка, според всеки от тях, на която да се акцентира в бъдещите усилия за превенцията на ХИВ. Личните послания ще бъдат фотографирани и споделени при следващи кампании през 2017 година.

 

 СВЕТОВЕН ДЕН

ЗА БОРБА СЪС СПИН

1-ВИ ДЕКЕМВРИ 2016

Световната здравна организация излезе официално с препоръка „лечение за всеки”

 

            Световната здравна организация (СЗО) официално оповести новите си препоръки за започване на антиретровирусно лечение и за прилагане на предекспозиционната профилактика на 30 септември 2015 г. Документът с новите препоръки е изготвен като част от цялостното актуализиране на друг документ, а именно „Консолидирани препоръки на СЗО за прилагане на антиретровирусните медикаменти за превенция и лечение на ХИВ”.

            Новите препоръки на СЗО за лечение на ХИВ гласят започване на лечение да се предлага на всеки, възможно най-скоро след поставяне на диагнозата без оглед на броя на CD4 клетките. С тази препоръка „лечение за всеки” СЗО практически премахва всякакви ограничения относно това кои ХИВ-позитивни са подходящи за започване на антиретровирусно лечение, като от този момент нататък Организацията счита всеки, диагностициран с ХИВ, подходящ за незабавно започване на лечение.

            Препоръките отразяват резултатите от две мащабни рандомизирани проучвания, TEMPRANO и START, оповестени през 2015 г., които показват, че започването на лечение веднага след поставяне на диагнозата ХИВ инфекция, докато броят на CD4 клетките е все още висок, води до значително намаляване на развитието на СПИН, на сериозни СПИН-несвързани заболявания или настъпването на смърт, в сравнение с отлагане започването на лечение.

            По отношение на предекспозиционната профилактика (ПрЕП) новите препоръки на СЗО гласят – ПрЕП да се предлага като допълнителна възможност за превенция на хората, намиращи се в значителен риск от инфектиране с ХИВ. Тази нова препоръка надгражда издадените от СЗО препоръки през 2014 г. относно прилагането на ПрЕП сред мъжете, които правят секс с мъже. В резултат на натрупаните допълнителни данни за ефективността и приложимостта на ПрЕП, СЗО понастоящем разширява препоръката за ПрЕП до предлагането и на всички, намиращи се в значителен риск от инфектиране с ХИВ. В същото време СЗО подчертава, че предекспозиционната профилактика следва да се разглежда като допълнително средство за превенция, част от цялостен пакет превантивни услуги, включващ изследване за ХИВ, консултиране и подкрепа, достъп до презервативи и др.

            В документът на СЗО се подчертава, че за да се приложат ефективно новите препоръки за започване на лечение и за прилагане на предекспозиционната профилактика, страните трябва да гарантират, че е осигурен достъп до изследване и лечение за ХИВ, както и подкрепа за хората, приемащи лечение, за задържането им на лечение и придържане към терапията. Право на всеки остава да знае своя ХИВ статус и да реши дали да започне и кога да започне антиретровирусно лечение.

 

            Според новите препоръки, броят на подходящите за започване на антиретровирусно лечение нараства от 28 милиона на всичките 37 милиона души понастоящем живеещи с ХИВ по света. Разширяването на достъпа до лечение е в основата на постигането на новите цели за 2020 г. по пътя към осъществяването на крайната цел за прекратяване на епидемията от СПИН до 2030 г. Наборът от цели, които трябва да бъдат изпълнени до 2020 г. , включва постигането на формулата „90-90-90”: 90% от хората, инфектирани с ХИВ, да са наясно със своя ХИВ статус, 90% от тези, които са наясно със своя ХИВ статус, да приемат антиретровирусно лечение, и 90% от тези, които приемат лечение, да бъдат с неоткриваем вирусен товар. Към целите за постигане до 2020 г. се отнасят и намаляване на годишния брой на новите случаи на ХИВ инфекция с над 75% и постигане на нулева дискриминация.

            Според оценките на Програмата на ООН за ХИВ/СПИН (UNAIDS) осигуряването на достъп до антиретровирусно лечение на всички хора, живеещи с ХИВ по света, както и разширяването на избора на средства за превенция на ХИВ ще спомогне за предотвратяването на 21 милиона смъртни случаи в резултат на СПИН и на 28 милиона нови случая на ХИВ инфекция до 2030 г.