УВЕДОМЛЕНИЕ

23.11.2015 17:35

УВЕДОМЛЕНИЕ

 

НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ.26,АЛ.2 ОТ Закона за нормативните актове

 

Уведомяваме

всички граждани собственици и ползватели на недвижими имоти на територията на община Дулово, че е подготвен проект за приемане на изменение  и допълнение на наредба №15 за определяне размера на местните данъци в община Дулово

 

Предложението е от кмета на Община Дулово на основание чл.21, ал.2 от ЗМСМА,чл.26,ал.1 и ал.2 от Закона за нормативните актове, чл.79 от АПК.

 

Предложението-докладна записка и проект за изменение на Наредба №15 за определяне размера на местните данъци в община Дулово е на разположение в Общински съвет /ет.2,ст.22/ и Общинска администрация /дирекция „Местни приходи“/.

 

 

 

 

Заинтересованите лица могат да направят писмени предложения и становища по проекта чрез подаване на същите в деловодството на Община Дулово /стая №3/.

 

 

Приложение:Докладна записка на кмета на Община Дулово

 

 

 

 

МОТИВИ

 

КЪМ ПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА №15 ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ РАЗМЕРА НА МЕСТНИТЕ ДАНЪЦИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ДУЛОВО

I.                   Причини, които налагат приемането на изменението и допълнението на подзаконовия нормативен акт:

 

С Решение №334 от 21.12.2009г.Изм.доп.с решение №516/27.01.2011г. №359/13.12.2013г.  на Общински съвет – Дулово е приета Наредба за определяне размера на местните данъци на територията на Община Дулово.

Тази наредба определя размера на местните данъци, които постъпват в бюджета на Община Дулово.

 

1.      През 2014г. и  2015г. Народното събрание прие промени в Закона за местните данъци и такси ( ДВ бр.105/19.12.2014г.,. бр.14/20.02.2015г, бр.35/15.05.2015г. бр.37/22.05.2015г. и бр.79/13.10.2015г. ).

Съгласно направените промени в Закона следва да се извърши актуализация на Наредбата за определяне размера на местните данъци на територията на Община Дулово .

 

2.      Промените /увеличенията/ на размера на посочените данъци са поради това, че разходите които извършва общината по поддържане , възстановяване и строеж на инфраструктурата значително нарастнаха през последните години, а приетите размери на посочените данъци са от 2010г.

 

  3. Направени предложения на Районна прокуратура гр.Дулово, а именно въвеждане на Наредба №15 на Общински съвет Дулово в пълно съответствие с актуалните разпоредби на ЗМДТ.:

- В чл.13 от Наредбата се изброяват изчерпателно изискванията на чл.24 от ЗМДТ.

- В чл.36 от Наредбата се изброяват изчерпателно изискванията на чл.48,ал.1 от ЗМДТ.

- В чл.44 от Наредбата се изброяват изчерпателно изискванията на чл.58 от ЗМДТ.

-чл.52,ал.1,т.2 от Наредбата е инкорпорирана с разпоредбата на чл.61м, ал.1, т.2 от ЗМДТ.

 

 

До

Общински съвет

-Дулово

 

 

  ДОКЛАДНА ЗАПИСКА         

 от

Д-р Юксел Осман Ахмед- кмет на община Дулово

 

      относно: Приемане на Наредба за  изменение и допълнение  на Наредба №15        

                       за определяне размера на местните данъци  на територията на  

                       община Дулово

 

                  Уважаеми дами и господа общински съветници,

 

С Решение №334 от 21.12.2009г.Изм.доп.с решение №516/27.01.2011г. №359/13.12.2013г.  на Общински съвет – Дулово е приета Наредба за определяне размера на местните данъци на територията на Община Дулово.

Тази наредба определя размера на местните данъци, които постъпват в бюджета на Община Дулово.

 През 2014г. и  2015г. Народното събрание прие промени в Закона за местните данъци и такси ( ДВ бр.105/19.12.2014г.,. бр.14/20.02.2015г, бр.35/15.05.2015г. бр.37/22.05.2015г. и бр.79/13.10.2015г. ). Съгласно направените промени в Закона следва да се извърши актуализация на Наредбата за определяне размера на местните данъци на територията на Община Дулово .

 

Съществените промени, които предлагам са следните:

 

-Размерът на данъка върху недвижимите имоти  от 2,0 на хиляда да стане в размер на 3,0 на хиляда върху данъчната оценка на недвижимия имот.

 

-Размерът на данъка при придобиване на недвижими имоти и ограничени вещни права върху тях по давност  от 2,0 на сто да стане в размер на 3,0 на сто.

 

-Размерът на данъка при възмездно придобиване на имущество от 2,0 на сто,  да стане  в размер на 3,0 на сто върху оценката на прехвърляното имущество, а при замяна-върху оценката на имуществото с по-висока стойност.

 

Горе цитираните промени /увеличения/ на размера на посочените данъци са поради това, че разходите които извършва общината по поддържане, възстановяване и строеж на инфраструктурата значително нараснаха през последните години, а приетите размери на посочените данъци са от 2010г.

 

Една част от предлаганите промени са продиктувани от направени предложения на Районна прокуратура гр.Дулово, а именно въвеждане на Наредба №15 на Общински съвет Дулово в пълно съответствие с актуалните разпоредби на ЗМДТ.:

- В чл.13 от Наредбата се изброяват изчерпателно изискванията на чл.24 от ЗМДТ.

- В чл.36 от Наредбата се изброяват изчерпателно изискванията на чл.48,ал.1 от ЗМДТ.

- В чл.44 от Наредбата се изброяват изчерпателно изискванията на чл.58 от ЗМДТ.

-чл.52,ал.1,т.2 от Наредбата е инкорпорирана с разпоредбата на чл.61м, ал.1, т.2 от ЗМДТ.

 

Предвид гореизложеното, предлагам Общински съвет- Дулово да вземе следното

 

 

РЕШЕНИЕ:

 

    На основание чл.21, ал.2 от ЗМСМА, чл.1,ал.2  от ЗМДТ, и чл. 79 от АПК общински съвет Дулово

РЕШИ:

І. Приема Наредба за изменение и допълнение на Наредба №15 за определяне размера на местните данъци на територията на община Дулово   /Приложение 1 /

ІІ. Решението да бъде изпратено на Кмета на Община Дулово и Областния управител на Област Силистра в 7-дневен срок от приемането му.

         

Настоящето решение подлежи на оспорване по АПК пред административен съд гр.Силистра                                                                              

 

 

 

 

 

 

 

     Д-р Юксел Ахмед:

     КМЕТ НА ОБЩИНА ДУЛОВО    

 

 

съгласувал:

Юксел Исмаил:

зам.–кмет на Община Дулово

 

 

   

     изготвил: Мюмюн Неджиб:

    директор Дирекция „Местни приходи”

                                                        

 

 

 

 

 

 

 

Приложение 1

 

 

 

Наредба за  изменение и допълнение  на Наредба №15 за определяне размера на местните данъци  на територията на Община Дулово

 

 

I.                   Чл.7,ал.1 се изменя по следния начин:

С данък върху недвижимите имоти се облагат разположените на територията на страната сгради и поземлени имоти в строителните граници на населените места и селищните образувания, както и поземлените имоти извън тях, които според подробен устройствен план имат предназначението по чл. 8, т. 1 от Закона за устройство на територията и след промяна на предназначението на земята, когато това се изисква по реда на специален закон.

 

II.                 В чл.8 се създава нова ал.5. За имот - държавна или общинска собственост, данъчно задължено е лицето, на което имотът е предоставен за управление.

 

III.             Чл.11, ал.1 се изменя по следния начин:

Данъкът върху недвижимите имоти се плаща на две равни вноски в следните срокове: до 30 юни и до 31 октомври на годината, за която е дължим. На предплатилите до 30 април за цялата година се прави отстъпка 5 на сто.

 

IV.             Чл.13 се изменя по следния начин и се създават алинеи:

Ал.1Освобождават се от данък:

1.  общините, за имотите - публична общинска собственост;

2.  държавата, за имотите - публична държавна собственост, освен ако имотът е предоставен за ползване на друго лице и това лице не е освободено от данък;

3. читалищата;

4. сградите - собственост на чужди държави, в които се помещават дипломатически и консулски представителства, при условията на взаимност;

5. сградите на Българския червен кръст и на организациите на Червения кръст, регистрирани в друга държава - членка на Европейския съюз, или в друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство;

6. сградите на висшите училища и академиите, използвани за учебен процес и научна дейност;

7. храмовете и манастирите, предназначени за богослужебна дейност, заедно с поземлените имоти, върху които са построени - собственост на законно регистрираните вероизповедания в страната, както и молитвените домове заедно с поземлените имоти, върху които са построени - собственост на законно регистрираните вероизповедания в страната;

8. парковете, спортните игрища, площадките и други подобни имоти за обществени нужди;

9. сградите - културни ценности, когато не се използват със стопанска цел;

10. музеите, галериите, библиотеките;

11. имотите, използвани непосредствено за експлоатационни нужди на обществения транспорт;

12. временните сгради, обслужващи строежа на нова сграда или съоръжение до завършването и предаването им в експлоатация;

13. недвижимите имоти, собствеността върху които е възстановена по закон и които не са в състояние да бъдат използвани, за период от 5 години. Данъкът върху горепосочените недвижими имоти, които се използват от държавата, общините, обществените организации или от търговски дружества, в които те участват, включително приватизираните, се дължи от ползвателите;

14. сградите, въведени в експлоатация преди 1 януари 2005 г. и получили сертификати с клас на енергопотребление "B", и сградите, въведени в експлоатация преди 1 януари 1990 г. и получили сертификати с клас на енергопотребление "C", издадени по реда на Закона за енергийната ефективност и наредбата по чл. 48 от Закона за енергийната ефективност, както следва:

а) за срок 7 години - считано от годината, следваща годината на издаване на сертификата;

б) за срок 10 години - считано от годината, следваща годината на издаване на сертификата, ако прилагат и мерки за оползотворяване на възобновяеми източници за производство на енергия за задоволяване нуждите на сградата;

15. сградите, въведени в експлоатация след 1 януари 1990 г. и преди 1 януари 2005 г. и получили сертификати с клас на енергопотребление "C", и сградите, въведени в експлоатация преди 1 януари 1990 г. и получили сертификати с клас на енергопотребление "D", издадени по реда на Закона за енергийната ефективност и наредбата по чл. 48 от Закона за енергийната ефективност, както следва:

а) за срок три години - считано от годината, следваща годината на издаване на сертификата;

б) за срок 5 години - считано от годината, следваща годината на издаване на сертификата, ако прилагат и мерки за оползотворяване на възобновяеми източници за производство на енергия за задоволяване нуждите на сградата.

(2) Освобождаването по ал. 1, т. 1, 2, 4, 7, 8 и 9 е при условие, че имотите не се ползват със стопанска цел, несвързана с пряката им дейност.

 (3) Алинеи 1 и 2 се прилагат съответно и за части от имоти.

 (4) За имотите по ал. 1, т. 17, правото на собственост върху които е възстановено преди 1 януари 1999 г., петгодишният срок започва да тече от тази дата, а за имотите, собствеността върху които е възстановена след тази дата, този срок започва да тече от месеца, следващ месеца на възстановяването.

(5) Освобождаването от данък по ал. 1, т. 14 и 15 се прилага за общ срок за съответната сграда, не по-дълъг от 10 години.

 

V. Чл.15 се изменя по следния начин:

Размерът на данъка върху недвижимите имоти се определя в размер на 3,0 на хиляда върху данъчната оценка на недвижимия имот.

 

VI. Чл.17,ал.1 се изменя по следния начин:

Данъчната оценка на недвижимите имоти на предприятията е по –високата между отчетната стойност и данъчната оценка съгласно приложение 2, а за жилищните имоти-данъчната им оценка съгласно приложение 2 от ЗМДТ.

 

VII.Чл.18, ал. се изменя по следния начин:

Данъкът се определя върху данъчната оценка на недвижимите имоти по чл. 10, ал. 1 от ЗМДТкъм 1 януари на годината, за която се дължи и се съобщава на лицата до 1 март на същата година.

 

VIII.Чл.34 се изменя по следния начин:

Основа за определяне на данъка е оценката на имуществото в левове към момента на прехвърлянето, а при придобиване по давност - към момента на издаване на акта, удостоверяващ правото на собственост, който подлежи на вписване.

 

IХ.Чл.35,ал.1,буква в се изменя по следния начин:

3,0 на сто-при придобиване на недвижими имоти и ограничени вещни права върху тях по давност.

X. Чл.35, ал.2 се изменя по следния начин:

При възмездно придобиване на имущество данъкът е в размер на 3,0 на сто върху оценката на прехвърляното имущество, а при замяна-върху оценката на имуществото с по-висока стойност.

 

XI.Чл.36 се изменя по следния начин и се създават алинеи:

(1) Освобождават се от данък:

1. придобитите имущества от:

а) държавата и общините;

б) образователните, културните и научните организации на бюджетна издръжка, както и специализираните институции за предоставяне на социални услуги и домовете за медико-социални грижи за деца;

в) Българският Червен кръст;

г) национално представените организации на хора с увреждания и за хора с увреждания;

д) фондовете за подпомагане на пострадали от природни бедствия и за опазване и възстановяване на исторически и културни паметници;

е) лечебните заведения по чл. 5, ал. 1 от Закона за лечебните заведения;

ж законно регистрираните вероизповедания в страната за имотите по чл. 24, ал. 1, т. 9.

2. даренията за лечение на граждани на държава - членка на Европейския съюз, или на друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, както и на технически помощни средства за хора с увреждания;

3. даренията с хуманитарна цел на лица с намалена работоспособност от 50 до 100 на сто и социално слаби граждани;

4. даренията за юридическите лица с нестопанска цел, които получават субсидии от централния бюджет, и юридическите лица с нестопанска цел, регистрирани в централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел, за осъществяване на общественополезна дейност за получените и предоставените дарения;

5. обичайните подаръци;

6. имуществото, което е прехвърлено по безвъзмезден начин в изпълнение на задължение, произтичащо от закон;

7. даренията в полза на народните читалища;

8. придобитите имущества по реда на Закона за приватизация и следприватизационен контрол;

9. непаричните вноски в капитала на търговско дружество, кооперация или юридическо лице с нестопанска цел;

10.чуждите държави за придобиване на недвижими имоти - при условията на взаимност;

11. безвъзмездно предоставената помощ при условията и по реда на Закона за меценатството.

(2) Освобождава се от данък полученото имущество по ал. 1, както и последващото прехвърляне на трети лица, при условие че прехвърлянето е свързано с изпълнението на преките цели, за които е създадена съответната организация по ал. 1 или които са посочени като основание за освобождаване от данък. При неизпълнение на условията за освобождаване несъбраният данък става дължим.

(3) Алинея 1, т. 1, букви "б", "в", "г" и "е", т. 4 и 7 се прилагат и когато имуществото се придобива от идентични или сходни лица, установени в друга държава - членка на Европейския съюз, или в държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство. Освобождаването в тези случаи е при условие, че лицето представи официален документ, удостоверяващ статута или качеството му, в което придобива имуществото, издаден или заверен от компетентния орган на съответната държава, както и неговия легализиран превод на български език.

(4) Освобождаването по ал. 1, т. 2 е при условие, че лицето представи договор за дарение, от който е видно, че дарението е направено за лечение или за технически помощни средства за хора с увреждания, както и медицински документи, удостоверяващи съответното заболяване.

 

XII.Чл.40  се изменя по следния начин и се създават алинеи:

 Размерът на данъка се определя от служител на общинската администрация въз основа на данни от регистъра на пътните превозни средства, поддържан от Министерството на вътрешните работи, и се съобщава на данъчно задълженото лице.

(2) Данните по ал. 1 се предоставят от Министерството на финансите на общините:

1. ежедневно - чрез изградена и функционираща автоматизирана връзка между Министерството на финансите и софтуерния продукт за администриране на местните данъци и такси на съответната община за обмен на данните от регистъра на пътните превозни средства, поддържан от Министерството на вътрешните работи, или

2. ежемесечно - на електронен носител.

(3) Алинея 1 не се прилага, когато:

1. пътното превозно средство е придобито по наследство;

2. пътното превозно средство е собственост на повече от едно лице;

3. собственикът/собствениците на пътното превозно средство няма/нямат постоянен адрес, съответно седалище на територията на страната;

4. са налице основания за предявяване право на освобождаване от данък;

5. са налице основания за ползване на данъчни облекчения, с изключение на данъчното облекчение по чл. 59, ал. 2 и 3, когато в регистъра има данни за екологичната категория на превозното средство.

(4) Собствениците на превозни средства, с изключение на случаите по ал. 1, декларират пред общината по постоянния им адрес, съответно седалище, притежаваните от тях превозни средства в двумесечен срок от придобиването им. За превозните средства, които не са регистрирани за движение в страната, двумесечният срок започва да тече от датата на регистрацията им за движение. При придобиване на превозно средство по наследство декларацията се подава в срока по чл. 32 от ЗМДТ.

(5) Когато собствениците на превозни средства нямат постоянен адрес, съответно седалище на територията на страната, декларации се подават пред общината по регистрация на превозното средство.

(6) Собствениците на превозни средства предявяват правото си на освобождаване от данък или за ползване на данъчно облекчение с данъчната декларация по ал. 4 или с подаване на нова данъчна декларация.

(7) Служителят на общинската администрация може да изисква документи, удостоверяващи факти и обстоятелства, имащи значение за данъчното облагане. При прекратяване на регистрация на превозно средство данъчно задълженото лице представя документ от компетентен орган.

(8) Подадената декларация от един от съсобствениците ползва останалите съсобственици.

(9) Когато липсват данни за годината на производство на пътното превозно средство, за такава се приема годината на първата му регистрация.

(10) Когато няма налична информация в общината за платения данък по чл. 44, собственикът представя документ за платения данък при придобиването на декларираното превозно средство, а в случаите по чл. 168 от Закона за данък върху добавената стойност - документ, удостоверяващ внасянето на данъка върху добавената стойност.

(11) Когато в свидетелството за регистрация на превозните средства по чл. 55, ал. 7 липсват данни за допустимата максимална маса на състава от превозни средства, в декларацията по ал. 4 се посочва допустимата максимална маса на състава от превозни средства, определена от производителя.

(12) При установяване на допълнителни обстоятелства, които са от значение за определяне размера на данъка, дължимият данък се определя от служител на общинската администрация и се съобщава на лицето.

 

XIII.чл.44 се изменя по следния начин и се създават алинеи:

Освобождават се от данък превозните средства на:

1. държавните и общинските органи и организации на бюджетна издръжка, които са със специален режим на движение, както и линейки и пожарни на други лица;

2. дипломатическите представителства и консулства при условията на взаимност;

3. Българският Червен кръст, когато се използват за целите на организацията;

4.лекият автомобил - собственост на лице с намалена работоспособност от 50 до 100 на сто, с обем на двигателя до 2000 куб.см и с мощност до 117,64 kW.

(2) Освобождават се от данък електрическите автомобили, мотоциклети и мотопеди.

(3) При прехвърляне на собствеността на превозното средство новият собственик не заплаща данъка, ако предишният собственик го е платил за времето до края на календарната година.

(4) За превозните средства, на които е прекратена регистрацията, данък не се дължи от месеца, следващ месеца на прекратяване на регистрацията за движение. За излезлите от употреба моторни превозни средства, за които в нормативен акт е предвидено задължение за предаване за разкомплектуване, данък не се дължи след прекратяване на регистрацията им за движение и представяне на удостоверение за предаване за разкомплектуване.

 

XIV. Чл.45,ал.1 се изменя по следния начин:

За превозните средства с мощност на двигателя до 74 kW включително, снабдени с действащи катализаторни устройства и несъответстващи на екологичните категории "Евро 3", "Евро 4", "Евро 5", "Евро 6" и "EEV", определеният по чл. 41 данък за съответната година се заплаща с намаление от 40 на сто .

 

XV.Чл.46,ал.1 се изменя по следния начин:

Данъкът върху превозните средства се плаща на две равни вноски в следните срокове: до 30 юни и до 31 октомври на годината, за която е дължим. На предплатилите до 30 април за цялата година се прави отстъпка 5 на сто

 

XVI.Чл.52,ал.1.т.2 се изменя па следния начин:

физическите лица, включително едноличните търговци, които извършват с личен труд през цялата данъчна година два или три вида патентна дейност от посочените в т. 1 - 36 от приложение № 4, заплащат патентния данък само за тази дейност, за която определеният данък е с най-висок размер; за извършване на повече от три дейности облекчението не се прилага;

 

XVI.Чл.58, ал.4  се отменя

 

  Промените в Наредбата влизат в сила от 1 януари 2016г.

  

    Д-р Юксел Ахмед:

     КМЕТ НА ОБЩИНА ДУЛОВО    

 

съгласувал:

Юксел Исмаил:

зам.–кмет на Община Дулово

 

    изготвил: Мюмюн Неджиб:

    директор Дирекция „Местни приходи”