От петък, 22 май, децата могат да посещават ясли и детски градини

19.05.2020 15:09

„Детските ясли и детските градини остават затворени до 21 май, 2020 г., включително“. Това гласи заповед на здравния министър, издадена днес, 19 май.

Кметовете трябва да създадат организация за работа на яслите и детските градини на територията на съответните общини. Те трябва да се съобразят както с въведените противоепидемичните мерки, така и с указанията на министъра на образованието и науката.

Със Заповед № РД-01-270/19.05.2020 г., която отменя Заповед № РД-01-268 от 15.05.2020 г., можете да се запознаете по-долу

 

 

 

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Министерство на здравеопазването                                                 Министър на здравеопазването

ЗАПОВЕД

 № РД-01-270/19.05.2020 г

На основание чл. 63, ал. 4, 6, и l l и чл. 63в от Закона за здравето. чл. 73 от Административно процесуалния кодекс и във връзка обявената с Решение лг2 325 на Министерския съвет от 14.05.2020 г. извънредна епидемична обстановка и предложение на Главния държавен здравен инспектор за въвеждане на мерки на територията на страната

Н А Р Е Ж Д А М:

1. Въвеждам следните временни противоепидемични мерки на територията на Република България, считано от 19 май 2020 г. до 14 юни 2020 г:

  1. Не се разрешават посещенията в:

а) увеселителни и игрални зали, дискотеки и барове;

б) закрити търговски площи на заведения за хранене и развлечения - ресторанти, заведения за бързо обслужване, питейните заведения и кафе-сладкарници, развлекателни центрове, детски и спортни съоръжения на закрито, в т.ч. и тези в търговски центрове тип МОЛ, с изключение на заведенията за хранене в тях с открита площ и самостоятелен вход;

  1. Преустановяват се присъствените учебни занятия и всички ИЗВЪНКЛАСНИ мероприятия (занимални, клубове, зелени училища, екскурзии и др.) в училища, университети и в други обучителни институции и организации. Институциите от системата на предучилищното и УЧИЛИЩНОТО образование организират обучение на ученици, оценяване и подкрепа за личностно развитие, а Висшите училища организират обучение и оценяване на студенти и на докторанти доколкото и ако е възможно от разстояние в електронна среда чрез използване на средствата на информационните и КОМУНИКАЦИОННИТЕ технологии.

Изключение от забраната се допуска по отношение на:

а) провеждането на учебни практики и стажове на курсантите от Академията на Министерство на вътрешните работи, свързани със сигурността и опазването на обществения ред;

б) провеждането на обучения от:                                                                            

ба) учебните центрове за обучение на водачи за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство;

66) учебните центрове, които извършват обучение на водачи на моторни превозни средства за извършване на превоз на опасни товари и/или курсове за обучение на консултанти по безопасността; бв) учебните центрове, които провеждат курсове за обучение на водачи за придобиване на начална квалификация и за усъвършенстване на познанията им (периодично обучение); бг) ЛИЦАТА, които ИЗВЪРШВАТ първоначално и периодично обучение на технически специалисти в пунктовете за проверка на техническата изправност на пътни превозни средства; бд) висшите училища, които извършват първоначално и периодично обучение на инструкторите; бе) учебните центрове, които извършват специална и допълнителна подготовка на морските лица; бяк) учебните центрове, които извършват обучение в областта на гражданското въздухоплаване;

63) центровете за професионално обучение и квалификация в железопътния транспорт; би) провеждането на обучения, финансирани със средства от Европейските структурни и инвестиционни фондове, при условията на сключените договори за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ.

бй) провеждането на обучения, финансирани с публични средства, по линия на Националния план за действие по заетостта за 2020 г.

бк) присъствието на деца, на ученици, на студенти и на докторанти на територията на институции от системата на предучилищното и училищното образование и на територията на висшите училища за осъществяване на дейности по приключването на учебната 2019/2020 г., както и за практически обучения и изпити по практика и за подготовката на учебна 2020/2021 г., когато е невъзможно тези дейности да се реализират от разстояние в електронна среда и/или е неотложно реалното присъствие. В тези случаи директора на институцията, съответно ректора на висшето училище, създава организация за стриктно спазване на мерките по т. 12.

З. Преустановяват се всякакви групови форми на дейност и работа с деца и ученици, извън системата на предучилищното и училищното образование, които се организират и провеждат от физически и юридически лица. независимо от правно-организационната им форма.

  1. Детските ясли и детските градини остават затворени до 21 май, 2020 г. включително.
  2. Не се разрешава провеждане на масови спортни мероприятия на открити и на закрити места (в спортни центрове, клубове и други). Изключение от забраната се допуска за колективно спортуване за аматьори с до 12 (дванадесет) участника без състезателен характер, без публика и само на открити места и за фитнес центрове и зали, при заетост на местата не повече от 10 човека за груповите занимания и не повече от 1 човек на 4 кв.м. ПЛОЩ.

Допуска се организиране и провеждане на подготвителен триседмичен период за възстановяване трениранията на професионалните футболисти и подновяване на първенството за първа и втора професионална футболна лига на етапи, считано от 15.05.2020 г., а считано от 05.06.2020 г. може да започне първенството за първа и втора професионална лига, без публика. Допуска се възстановяването на тренировъчния процес за спортистите в Програмата за олимпийска подготовка за 2021 г. единствено в определените за целта специализирани спортни бази.

  1. Забранява се провеждането на масови научни мероприятия (конференции, симпозиуми и други).
  2. Забранява се провеждането на масови културно-развлекателни мероприятия на закрито (театри, концерти, сценични прояви и други), с изключение на посещенията на музеи, галерии, библиотеки и кина. Мероприятията, които не са забранени, се провеждат при заетост на местата до 30 % от общия им капацитет.
  3. Забранява се провеждането и на всякакви организирани събирания на групи над 10 (десет) лица, с изключение на допуснатите мероприятия по т. 5.
  4. Забраняват се посещения на външни лица/свиждания в лечебни заведения за болнична помощ и в специализираните институции за предоставяне на социални услуги и такива за социални услуги от резидентен тип за деца и възрастни.
  5. Определя се часови диапазон от 8,30 до 10,30 часа всеки ден, в който само лицата на видима възраст над 60 (шестдесет) години могат да посещават хранителните магазини и аптеките.
  6. Забраняват се посещенията на спортни и детски площадки и съоръжения на закрити обществени места.
  7. Дейностите, които не се преустановени или забранени с тази заповед, се провеждат при спазване на всички противоепидемични мерки, въведени със Заповед N2 РД01-262 от 14.05.2020 г.

II. Министрите съгласно функционалната си компетентност могат да дават указания. след съгласуване с министъра на здравеопазването, за прилагането на въведените с тази заповед мерки в контролираните от тях сфери и да създават организация за изпълнението им. Указанията се публикуват на интернет страницата на съответното министерство и на интернет страницата на Министерството на здравеопазването.

Ш. Кметовете на общини могат да издават заповеди за прилагането на въведените мерки в рамките на техните правомощия. Заповедите се публикуват на интернет страницата на съответната община. Кметовете на общини създават организация за работа на детските ясли и детските градини на територията на съответната община, съобразно спецификата на всяка община, при условията на т. 12 и съобразно указанията по т. П.

IV. Тази заповед отменя Заповед № РД-01-268 от 15.05.2020 г.

У. Заповедта да се СЪОБЩИ на регионалните здравни инспекции, на министрите и на кметовете на общини и да се публикува на интернет страницата на Министерство на здравеопазването.

  1. Регионалните здравни инспекции да уведомят областните управители, кметовете на общини, директорите на областните дирекции на Министерство на вътрешните работи и всички лечебни заведения на територията на съответната област за въведените противоепидемични мерки, както и съответните регионални управления на образованието за създаване на организация за изпълнение на мерките в учебните заведения.
  2. Областните управители, кметовете и държавните органи да оказват пълно съдействие като създават организация за осъществяването на контрол по изпълнението на разпоредените мерки.

Заповедта подлежи на обжалване в едномесечен срок от публикуването й на интернет страницата на Министерството на здравеопазването, пред съответния административен съд по реда на Административно процесуалния кодекс.

КИРИЛ АНАНИЕВ

Министър на здравеопазването