ОТ ПОЛИЦИЯТА ПРЕДУПРЕЖДАВАТ - Телефонни измами

25.10.2012 11:46
ОТ  ПОЛИЦИЯТА   ПРЕДУПРЕЖДАВАТ
 
ВНИМАНИЕ!        ВНИМАНИЕ!
 
 Телефонни измами се извършват всеки ден в страната и въпреки предупрежденията, все се намират доверчиви хора - обикновено от селата и малките градове, които се хващат на въдицата на мошениците и им дават всичките си спестявания. Ето обичайните схеми на измама:
 
Закупуване на ваучери
    При този “сценарий” престъпникът се представя за внук или племенник. Предизвиква Ви сами да назовете името на своя близък. Обяснява, че е аварирал с автомобила си извън града, а му се налага спешно да проведе важни бизнес-разговори. Моли Ви да му купите ваучери за предплатени услуги към различни мобилни оператори и да му продиктувате техните кодове. В желанието си да помогнете на близък човек, Вие изпълнявате “молбата” му. По този начин извършителите си обезпечават провеждането на разговори с голям брой хора до въвеждането на някои от тях в заблуждение. 
 
Внасяне на гаранция
    Измамникът се представя за Ваш близък роднина, внук или племенник, съответно внучка, племенничка, дъщеря. Съобщава,(обикновено като плаче) че е задържан в полицията (естествено в друг град), тъй като е причинил катастрофа и е увредил полицейски автомобил или има тежко пострадал човек, който впоследствие е починал. Сам или чрез негов приятел Ви моли да му услужите с пари, необходими за плащане на гаранция за неговото освобождаване. Вие предоставяте сумата на специално изпратен “посредник”, с когото се срещате пред обществени сгради – поща, болница и др. За да бъдат по-убедителни, измамниците често предоставят и телефонния номер на мним полицейски служител, който да потвърди версията им.
   Подобна е схемата и за влизане в болница, след инцидент, катастрофа или скъпа операция. Искат се пари за „лекаря”, извършващ операцията – да стане по-бързо-или за „консумативи” за операцията или лечението.
 
Погасяване на дългове на починал близък
    Измамниците наблюдават таблата за некролози или входните врати на жилищата. Събирайки информация за скоро починал човек, търсят близките му, като се представят за негови колеги или познати. Заявяват, че месец преди смъртта му, са му дали в заем определена сума и искат тя да им бъде върната. Притеснени и объркани, Вие сте готови да вземете дори заем от съседи, за да погасите задълженията на Вашия роднина.
 
Роднина в чужбина
    Обажда Ви се човек, който се представя за близък, работещ в друга страна. Обяснява, че е изгубил парите си, а трябва да пътува за България, да постъпи на лечение или да плати нанесена от него щета при катастрофа. Моли Ви да му помогнете с определена парична сума. Предлага Ви да предадете парите на негов приятел, или на изпратен от него таксиметров шофьор, за да му “спестите разкарването” до банката или пощата.
 
Проблеми с полицията
    В този случай непознатият се представя за служител на МВР. Обикновено обаждането е рано сутрин.  “Полицаят” назовава името Ви и Ви разпорежда веднага щом затвори, да му позвъните на определен мобилен телефон, за да си спестите проблеми с прокуратура, следствие и т.н. Убеждава Ви, че сте извършили административно нарушение, за което дължите глоба. Глобата може да платите по два начина – като се явите в съответното РПУ или като купите ваучери към  определени мобилни оператори и му издиктувате серийните номера.
 
Освобождаване на колет
    Имате ли роднини в чужбина? Сигурно ще се зарадвате, ако разберете, че неочаквано те са се сетили за Вас. Изпратили са Ви колет по човек, който се прибира от чужбина, а в колета има голяма сума във валута. За да я получите обаче трябва да платите такси – около 1000 лв. След това колетът е Ваш – пълен със стари вестници или ненужни вещи.
 
Печалба от томбола
    Жертвата получава обаждане по телефона, че е спечелила скъп предмет за бита, домашна техника или устройство от рекламната кампания на измислена фирма. За да вземе своята “печалба”, обаче, изтегленият щастлив номер трябва да заплати определена сума, за да покаже съпричастност към така наречената “фирма”, която популяризира своята дейност. За разлика от досега познатите схеми на измами по телефона, жертвите вече не са само възрастни хора.
 
    Полицията съветва гражданите, ако им бъдат отправени подобни молби, да не се доверяват само на телефонното обаждане, колкото и логично и убедително да им звучи то. За да се уверят в самоличността на своя “познат” да настояват за лична среща, да питат за характерни имена и събития, които лицето би трябвало да знае, да търсят обратна връзка с него, да се свържат с други общи познати и роднини. В никакъв случай да не приемат да правят разплащания чрез трети лица и особено - в други градове – подобно настояване е почти сигурен белег, че ще бъдат измамени.
Сценариите са различни и измамниците променят тактиката си ежедневно. При всяко съмнително обаждане, преди да предприемете каквото и да било по изпълняване на исканията им, бихте могли да се посъветвате с полицейския си инспектор или да позвъните на 112, телефона на РУ”Полиция” Дулово 0864/2-21-21,  Свържете се с кмета на населеното място.