/Приета с Решение № 514 от Протокол № 43/27.01.2011г. на общински съвет-Дулово/
Януари, 2011 година
І. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл.1. Настоящата Наредба определя начина за стопанисване, управление и реда за предоставяне за ползване на общинските мери и пасища в Общината.
Чл.2. Предмет на тази наредба са общинските имоти с начин на трайно ползване „Пасище и мера” на територията на Общината, наричани по-долу за краткост – пасища и мери.
Чл.3. Наредбата определя конкретни правомощия на Общински съвет гр.Дулово кмета на община Дулово и кметовете и кметските наместници на населените места в община Дулово.
ІІ. СТОПАНИСВАНЕ, УПРАВЛЕНИЕ И РАЗПОРЕЖДАНЕ
Чл.4. Стопанисването и управлението на пасищата и мерите обхваща:
1. поддържането на съществуващите пасища и мери в съответствие с условията за поддържането на земята в добро земеделско и екологично състояние и прилагането на националните стандарти;
2. създаването на нови пасища и мери;
3. рекултивация на пасища и мери;
4. извършване на агротехнически и растителнозащитни мероприятия ;
5. предоставянето им за ползване.
Чл.5. Предоставянето за ползване на общинските пасища и мери се извършва с решение на общинския съвет.
Чл.6. Общинският съвет приема:
1. правила за ползване на общинските пасища и мери;
2. решение за предоставяне на общинските мери и пасища за общо ползване от земеделски стопани и/или техни сдружения;
3. годишна такса за ползване на декар общински пасища и мери;
4. такса за издаване на позволително за странични ползвания;
Чл.7. Забранява се строителство в общинските пасища и мери, определени за подържане и паша, съгласно условията за подържането на земята в добро земеделско и екологично състояние.
Чл.8. Кметът на общината предприема процедура по промяна предназначението на пасищата и мерите след решение на Общинския съвет.
Чл.9. Забранява се превръщането на пасища и мери в обработваема земя – нива.
Чл.10.(1) Кметовете и кметските наместници и специализираните органи осъществяват контрол за провеждане на мероприятия по осигуряване на пожарна безопасност в общинските мери и пасища.
(2) Провеждане на мероприятията по осигуряване на пожарна безопасност в общинските мери и пасища, се извършва от и за сметка на ползвателите – сключили договор за ползването им.
(3) Провеждане на мероприятията по осигуряване на пожарна безопасност в общинските мери и пасища, които не са предоставени за ползване, се извършва от кметовете и кметските наместници за сметка на Общината.
Чл.11. (1) Ползването на общинските мери и пасища, включва следните начини за въздействие върху тяхното общо състояние, касаещо продуктивността, качеството и ботаническия състав на тревостоя:
1. почистване,
2. регулиране на водния режим,
3. борба с плевелите,
4. торене,
5. посяване,
6. режим на ползване.
(2) При ползване на пасища и мери трябва да се прилагат минималните национални стандарти за прилагане на добри селскостопански условия, както следва:
1. За опазване на почвата от ерозия - национален стандарт 1.3 – задължително е опазването и поддържането на съществуващите трайни тераси в масивите;
2. За запазване на структурата на почвата - национален стандарт 3.1 – задължително е чрез правилен подбор на земеделска техника и подходящи технологии за растително защитни мероприятия, да не се допуска вторично уплътняване на почвата;
3. Осигуряване на минимално ниво на поддръжка на естествените местообитания:
- национален стандарт 4.1 – при пасищно и оборно-пасищно отглеждане на животни от рода на едър рогат добитък /ЕРД/, дребен рогат добитък /ДРД/ и еднокопитни е задължително наличие на постоянно затревени площи (пасища и мери) в съотношение минимум:
0,5 ха – за възрастно животно от рода на ЕРД (над 24 месеца);
0,1 ха – за младо животно от рода на ЕРД ( 2 - 8 месеца);
0,2 ха - за подрастващо животно от рода на ЕРД ( 8 - 24 месеца);
0,05 ха - за животно от рода на ДРД ;
0,5 ха - за животно от рода на еднокопитните;
- национален стандарт 4.2 – задължително е постоянните пасища да се почистват от нежелана храстовидна растителност и да се провежда борба с агресивните и устойчиви растителни видове;
- национален стандарт 4.3 – задължително е да се запазват съществуващите граници (синори) на масива/земеделския парцел;
- национален стандарт 4.4 – задължително е опазването на земеделските
площи в близост до гори от навлизането на дървесна и храстовидна
растителност в тях.
Чл.12. (1) Ползванията от общинските мери и пасища като сено, семена, събиране на гъби, билки, горски плодове и други извън паша на селскостопански животни, представляват странични ползвания.
(2) Страничните ползвания, когато представляват стопанска дейност, се извършват при условия и ред, указани в писмено позволително.
(3) Позволително за странични ползвания от общинските пасища и мери се издава от кмета на общината, срещу документ за платена такса.
(4) Размерът на таксите за страничните ползвания, добити от общинските мери и пасища се определя с решение на общинския съвет.
Чл.13. Провеждането на сеч на отделно стоящи и групи дървета в общинските пасища и мери, се извършва, съгласно Закона за опазване на селскостопанското имущество.
ІІІ. РЕД И УСЛОВИЯ ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ ЗА ПОЛЗВАНЕ НА ОБЩИНСКИ МЕРИ И ПАСИЩА
Чл.14. Организацията по предоставяне за ползване на общинските пасища и мери се осъществява от кмета на общината.
Чл.15. (1) Общински пасища и мери, предвидени за предоставяне за ползване, се обявяват публично от общинската администрация чрез писмени обявления, поставени на подходящи за целта места в общинския център и съответните населени места в срок до 31 януари.
(2) Обявлението по ал.1 съдържа информация за имотите относно местоположение, номер и площ.
Чл.16. (1) Общински пасища и мери в землището на дадено населено място в общината се предоставят за ползване на физически и юридически лица, отглеждащи селскостопански животни в същото населено място.
(2) След удовлетворяване на нуждите от общински пасища и мери, съгласно определения в чл.11, ал.2, т.3 минимум площи и при наличие на излишък, същия може да се разпределя.
Чл.17. Кандидати за ползване на общински пасища и мери могат да бъдат:
1. собственици, отглеждащи пасищни животни на територията на Общината;
2. юридически лица с нестопанска цел, осъществяващи дейност в областта на животновъдството в обществена полза на територията на Общината.
Чл.18.(1) Кметът на общината, кметството, кметското наместничество свиква ежегодно до края на месец февруари събрание на заинтересованите лица да наемат общински пасища и мери за определяне на групови или индивидуални ползватели на общинските пасища и мери от съответното землище и правила за ползване на общинските мери и пасища за отглеждане на животни в съответствие с условията за поддържане на земята в добро екологично и земеделско състояние.
(2) За решението на събранието се съставя протокол, който задължително съдържа:
1. съгласие за предоставяне на общинските мери и пасища за индивидуално ползване от земеделски стопани, юридическо лица или сдружение:
2. съгласие за предоставяне на общинските мери и пасища за общо ползване от земеделски стопани или техни сдружения;
3. задълженията на Общината и на ползвателите за поддържането на пасищата и мерите.
(3) Решението трябва да съдържа списък с данни за земеделските стопани или техните сдружения, регистрирани като юридически лица, отглежданите от тях животни, данни за физическите блокове и парцелите на общинските мери и пасища, както и други данни, изискващи се за кандидатстване за подпомагане па схемата за единно плащане на площ. Когато в определения час не се явят посочения брой гласоподаватели, събранието се отлага с един час, след което се провежда с онези, които присъстват. Техният брой обаче не може да бъде по-малък от една трета от всички гласоподаватели в общината, кметството, кметското наместничество.
(4) Кметът на общината, кметството и кметското наместничество съгласува списъка с местната ветеринарномедицинска служба.
Чл.19. Общинските пасища и мери се предоставят за ползване със сключен договор с ползвателите.
(2) ползвателите, на които в протокола на събранието по чл.18, ал.2 им е определено индивидуално ползване на определени физически блокове, сключват договор за наем с Кмета на общината за срок от 1 година.
(3) ползвателите на общински мери и пасища, които се подпомагат по мярка 214 Агроекология от ПРСР 2007-2013 год. и участват в пилотни проекти за агроекологични дейности по Натура 2000, сключват договори за аренда с Кмета на общината за срок от 5 години, съгласно изискванията.
Чл.20. (1) С решение на общинския съвет могат да бъдат предоставени за ползване общински пасища и мери на юридически лица с нестопанска цел, осъществяващи дейност в областта на животновъдството в обществена полза на територията на Общината.
(2) Кандидатите по ал.1 подават молба до кмета на общината, в която се посочват:
1. - наименование и данни за статута на лицето;
2. - местонахождение и номер и площ на имота, който се иска за ползване
3. - мотиви за ползване и предложение за развитие и инвестиции в имота
4. - списък с данни за отглежданите животни, както и други данни, изискващи се за кандидатстване за подпомагане по схемата за единно плащане на площ.
(3) Кметът на общината внася докладна записка в общинския съвет за разглеждане на подадените молби по ал.2.
(4) Кметът на общината сключва договор с ползвателя, при условия, определени в решението на общинския съвет по ал.1.
Чл.21. (1) Създава се регистър на лицата, ползващи общинските мери и пасища
(2) Регистъра по ал.1 съдържа:
1. лицата, ползващи общинските мери и пасища
2. данни за ползваните имоти
3. вписвания на промяна в обстоятелствата на ползвателите
(3) Регистърът по ал.1 се води от в сектор УТ „Земеделие, екология и инвестиции” в Общинска администрация гр.Дулово.
ІV. ТАКСИ И ДОГОВОРНИ ОТНОШЕНИЯ
Чл.22. (1) Ползвателите са длъжни да заплащат такса за ползване на общински пасища и мери и такса за издаване на позволително за странични ползвания.
(2) Таксите по ал.1 се приемат от Общинския съвет.
Чл.23. Всички плащания се извършват в дирекция „Местни приходи”на община Дулово, гр.Дулово, ул. “Васил Левски” №18.
Чл.24. Кметът на общината може да прекрати договора, когато ползвателят ползва предоставените пасища и мери по начин, който не отговаря на изискванията на тази наредба, както и да търси обезщетение за нанесените вреди.
Чл.25. (1) Ползвателите на общински пасища и мери, определени с протокола на събранието на заинтересованите лица по чл.18, ал.1, 2, 3 и 4 са да сключат договори с Кмета на Общината са длъжни:
1. да заплатят такса за ползване на пасище и мера в едномесечен срок от датата на подписване на договора за ползване на общински пасища и мери.
2. да използват предоставените им пасища и мери, съгласно предназначението им;
3. да спазват приетите от събранието и Общинския съвет правила за ползване;
4. да спазват установените ветеринарно-санитарни и хигиенни, както и екологични норми и противопожарни правила;
5. да спазват фитосанитарните изисквания при поддържането на пасищата и мерите;
6. да опазват електро-преносните и други съоръжения и инсталации, както и водоемите;
7. да изпълняват указанията на специализираните органи;
8. да предпазват пасищата и мерите от ерозия, заблатяване и замърсяване, да не употребяват неразрешени химически препарати и торове;
9. да не унищожават единични и групи дървета предназначени за пладнуване на животните;
(2) Ползвателите нямат право да преотстъпват ползваните от тях пасища и мери на трети лица.
Чл.26. Приходите от внесените такси за ползване на общинските мери и пасища се изразходват за поддържане на същите.
V.АДМИНИСТРАТИВНО-НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл.27 (1) Наказва се с глоба в размер от 100 до 500 лева лице което:
1. ползва общински мери и пасища, извън установения в тази наредба ред.
2. извършва паша на селскостопански животни, извън указаните места, численост или вид животни.
3. създава пчелин в общински мери и пасища.
4. преотстъпва предоставените му за ползване общински мери и пасища на трети лица;
(2) Наказва се с глоба в размер от 100 до 500 лева физическо лице и от 500 да 2000 лева едноличен търговец или юридическо лице, което унищожи общински мери и пасища и/или ги превърне в обработваема площ – нива.
(3) Лице, което унищожи, повреди, извади или премести траен знак за обозначаване на границите на общинските пасища и мери, се наказва с глоба от 250 до 500 лв.
(4) Наказва се с глоба от 10 до 200 лева лице, което не изпълни разпорежданията на служител на общинска администрация, дадени му в кръга на служебните му правомощия.
(5) Нарушенията по тази наредба се установяват с актове на служители от общинска администрация, определени от кмета на общината.
(6) Наказателните постановления се издават от кмета на общината.
Чл.28. Административно-наказателното производство по тази Наредба се извършва по реда на Закона за административните нарушения и наказания.
VІ. ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§1. Договорът за ползване на общински пасища и мери, влиза в сила от деня на подписването му.
§2. Контролът по изпълнението на настоящата наредба се възлага на кмета на общината.
§3. Към общината се изгражда комисия в състав, определен със Заповед на Кмета на общината, в която се включват представители на общинска администрация, Кметовете на населените места и общински съветници. Комисията контролира прилагането на Наредбата, проверява състоянието на наличните общински пасища и мери, прави оглед и съставя протокол за различия между документалните данни и установеното на терена. За дейността си комисията се отчита пред кмета на общината.
§4. Ежегодно до 30 ноември, кметът на общината да направи отчет за състоянието на общинските пасища и мери и за резултатите от тяхното управление през предходната година.
§5. Настоящата наредба е приета на основание чл. 21, ал.1, т. 8 , ал.2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация с Решение № 514/27.01.2011г. на Общински съвет – гр. Дулово.
Инж. СЕЗГИН ГАЛИБ
Председател ОбС-Дулово